How we work?
A szervezetfejlesztés során olyan folyamatokat alakítunk ki, melyek később önjáróan, már a közreműködésünk nélkül is eredményesen funkcionálnak.
ELŐKÉSZÍTÉS
MI FONTOS NEKÜNK EGY FEJLESZTÉS ELŐTT?
Előkészítő beszélgetések során megismerjük a csapatot és a kihívásaikat. Feltárjuk a tünetek mögötti valódi problémát, amihez egyedi tematikáinkat igazítjuk.
Megtanuljuk a szervezet speciális fogalomrendszerét és megértjük a különböző felelősségi szinteket.
Segítünk a szervezetnek definiálni azokat a fájdalompontokat és célkitűzéseket, amikre aztán a fejlesztés fókuszát irányítjuk.
Nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati tapasztalatokra és a konkrét kihívások megismerésére.
IMPLEMENTATION
AZONNAL HASZNÁLHATÓ TUDÁS ÁTADÁSA
A fejlesztési folyamataink előnye, hogy a csoportos tanulási módszereket a tudás megerősítését szolgáló bite-size learning elemekkel egészítjük ki (pl. e-learning, tudásfelhők, video learning, on-the-job feladatok stb.), így a résztvevők sok apró, fejlődést szolgáló impulzussal, feladattal, gyakorlási helyzettel találkoznak, ami biztosítja a tanultak elmélyülését, gyakorlatba épülését.
Fejlesztéseink során lehetővé tesszük, hogy a résztvevők párokban is gyakorolhassanak, de modellezünk helyzeteket színészek segítségével is.
Nézd meg, hogy dolgozunk színészekkel</ő>
BEVONÓ, INTERAKTÍV, ÉLMÉNYGAZDAG FEJLESZTÉSEKET SZERVEZÜNK – ONLINE IS!
A mi online fejlesztéseink módszertanilag teljesen megegyezőek az offline tréningekkel, akár hibrid megoldásként is összeilleszthetőek: bevonó, pörgős, élménygazdag fejlesztések, izgalmas gyakorlatokkal, közös gondolkodással.
MÓDSZERTANI SOKSZÍNŰSÉGRE ÉPÍTÜNK
Legyen szó akár online, offline, vagy hibrid környezetről, mi a résztvevők igényeire szabott, változatos tartalmakkal segítjük a fejlődést. Professzionális platformokon, innovatív eszközök használatával, kihasználva a digitális világ sokszínűségét, játékosságát és értékeit.
Célunk az oldott, bizalmi légkör megteremtése és a tanulás élményszerűségének biztosítása.
Nagy hangsúlyt fektetünk a téma iránti érzékenységre és a szemléletváltás elősegítésére, ezzel elérve, hogy a fejlesztés hosszútávú lenyomatot hagyjon a résztvevőkben.
Aktív részvételt igénylő tematikákat dolgozunk ki, melyek fókuszában a tapasztalati tanulás áll.
A.C.T. (Active Competence Trainig) módszertanunk során a résztvevők színészekkel, élő helyzetekben alkalmazzák és gyakorolják a tréning során tanultakat.
Önnek is? A fejlesztés során használt anyagaink igényesek és átláthatóak, egyaránt segítik a vizuális típusokat és az új ismeretekhez rendszertani szemlélettel közelítőket.
Folyamatosan naprakészen és adaptívan kapcsolódunk a szervezethez, legyen szó a már kialakított tematika módosításáról, vagy kiegészítő képzés(ek) becsatornázásáról.
FOLLOW-UP
TANULTAK FINOMHANGOLÁSA A MINDENNAPOKRA
Az utókövető alkalmak célja, hogy megtartsuk a szervezetet azon a tudásszinten, amit elértünk a fejlesztés során.
Mérjük, hogy sikerült-e elérni a célt, amit partnerünk a folyamat elején meghatározott.
Tapasztalataink és a résztvevők benyomásai alapján stratégiai tervet, adatokkal alátámasztott hasznos körképet csatolunk vissza a HR-es kollégáknak.
A fejlesztést követően még 21 napig aktívan biztosítjuk a résztvevőknek, hogy elérhessék a trénert és feltehessék kérdéseiket.